Reklama

Niemożliwe nie istnieje

Niemożliwe nie istnieje

PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Księżyk Jacek   
niedziela, 01 listopada 2020 21:03

Można odejść na zawsze,

 

by stale być blisko

 

- ks. Jan Twardowski

 

 

   Tradycyjnie na przełomie października i listopada, poświęcamy uwagę, naszym bliskim, którzy opuścili nas i przeszli zasłonę dzielącą życie od śmierci.

   Ten rok, w sposób wyjątkowy doświadczył środowisko związane z Stowarzyszaniem Truchtacz Mysłowice. Zapowiedzią tego niejako była śmierć naszego przyjaciela Henryka Wysockiego. Heniu zmarł 26 grudnia 2019 roku. I choć nie był członkiem naszego klubu, to na początku ubiegłego roku, wyraził chęć wstąpienia w szeregi Truchtacza. Niestety choroba pokrzyżowała plany! Pomimo braku formalnego związku z Klubem, od kilku lat był odpowiedzialny za CaniCross, rozgrywany w trakcie mysłowickiego GP.

 

 

   Na przełomie roku zmarł brat-bliźniak naszej Angeliki Idzikowskiej.

   W lutym zmarł syn naszego kolegi, byłego Truchtacza Roberta Proksy.

   Również w lutym odeszła od nas Alicja Bromboszcz! Ala, choć oficjalnie do klubu nie należała, to przecież była żoną Truchtacza! Była bardzo aktywna na naszych imprezach i wyjazdach integracyjnych. Również z Alą zwiedziliśmy maratońsko kilka stolic europejskich. Biegaliśmy w Beskidach, górach Stołowych, Bieszczadach … a Ala nam kibicowała. Mam nadzieje, że dzisiaj, tam u góry też za nas trzyma kciuki!

 

 

 

   W marcu i kwietniu, nasi koledzy klubowi: Adam Idzikowski i Rafał Wolański pożegnali swoich ojców, którzy zmarli po ciężkich chorobach. Tata Adama – Janusz, często towarzyszył i Adamowi, i Angelice w zawodach sportowych. Był również gościem naszego Grand Prix.

 

 

 

My nie umrzemy nigdy (…)

Umiera tylko czas.

Przeklęty czas (…)

Kiedy kochamy,

stajemy się nieśmiertelni i niezniszczalni,

 jak bicie serca,

 jak deszcz lub wiatr

Erich Maria Remarque

 

 

   Nie sposób dzisiaj nie wspomnieć naszch zmarłych kolegów:

Roman Katan (*1957 – 12 – 21  …   +2009 – 03 – 08)

Wiesław Mroziński (*1951 – 06 – 19   …   +2012 – 02 – 15)

   Obydwaj byli osobami, które tworzyły Truchtacza od samego początku samego początku. Myślę, że Roman miał duży wpływ na początkowy kształt Klubu. Zmarł po biegu narciarskim w Jakuszycach. A ja do dzisiaj mam w pamięci naszą ostatnią rozmowę telefoniczną, która przeprowadziliśmy kilka dni przed śmiercią Romka, dopytywał się o start naszych juniorów w Crossie Życia Mysłowic. Wiesiu Mroziński był z kolei moim klubowym idolem. Był… co ja piszę, jest nadal! I nie ma w tym nic dziwnego, skoro biega się maraton w okolicach 02:33:00!!!  Ostatni raz miałem okazję biec za Mistrzem 25 kwietnia 2010 roku w Cieszynie. W towarzystwie Stasia Orlickiego goniłem Wieśka przez cały dystans, ale na mecie zameldowałem się niestety kilkanaście sekund za Nim. I nie medal, ani rekord życiowy były dla mnie ważne, ale to co Mistrz rzekł mi na mecie: „następnym razem ze mną wygrasz” … Niestety nie było mi dane. Wiesiu krótko potem zachorował i choć w następnym roku odwiedzał nas jeszcze na GP, nigdy już nie udało mi się z Nim na trasie rywalizować …

 

 

 

 

Wspomnienie jest formą spotkania.

– Khalil Gibran

W ciągu ostatniego roku odeszło od nas wielu wybitnych sportowców, m.in.:

Kobe Bryant - 26 stycznia 2020 (Jeden z najwybitniejszych koszykarzy w historii. Przez całą karierę zawiązany z Los Angeles Lakers, z którymi sięgnął po pięć mistrzostw NBA (2000–2002, 2009, 2010). 18-krotny uczestnik meczu All-Star).

Jan Liberda - 6 lutego 2020 (Legenda Polonii Bytom i jeden z najlepszych piłkarzy reprezentacji Polski lat 60. Dwukrotny mistrz kraju i król strzelców ekstraklasy).

Harry Gregg - 17 lutego 2020 (Legendarny bramkarz Manchesteru United. Bohater katastrofy lotniczej z 1958 roku, który pomógł ratować swoich kolegów z zespołu. Dwukrotny mistrz Anglii i zdobywca Złotych Rękawic za MŚ 1958).

Jan Kowalczyk - 24 lutego 2020 (Mistrz olimpijski z Moskwy 1980 w jeździectwie. Zdobywca pierwszego i jak do tej pory ostatniego złotego medalu olimpijskiego w tej dyscyplinie dla Polski).

Stefan Florenski – 23 lutego 2020 (występujący na pozycji stopera i skrajnego obrońcy, związany głównie z Górnikiem Zabrze, reprezentant Polski, olimpijczyk z Rzymu w 1960).

Henri Richard - 6 marca 2020 (Najbardziej utytułowany hokeista w historii NHL. Z drużyną Montreal Canadiens sięgnął po Puchar Stanleya jedenastokrotnie).

Dana Zatopkova - 13 marca 2020 (Czeska oszczepniczka. Mistrzyni olimpijska z 1952 roku i dwukrotna mistrzyni Europy z 1954 i 1958).

Roger Mayweather - 17 marca 2020 (Legendarny bokser. Mistrz świata w dwóch kategoriach wagowych. Wujek i szkoleniowiec Floyda Mayweathera Juniora).

Piotr Jegor - 17 marca 2020 (występujący na pozycji obrońcy, związany z Górnikiem Zabrze, reprezentant Polski, trener).

Henryk Jaskuła - 14 maja 2020 (Pierwszy Polak, który samotnie, bez zawijania do portów, opłynął Ziemię. Podróż zajęła mu 344 dni).

Piotr Rocki - 2 czerwca 2020 (Jeden z najbarwniejszych piłkarzy polskiej ekstraklasy. Były zawodnik Górnika Zabrze).

Andrzej Stalmach - 14 września 2020 (Lekkoatleta. Pierwszy Polak, który skoczył w dal ponad 8 metrów. Brązowy medalista halowych mistrzostw Europy z 1967 roku).

Rafał Dymowski - 19 października 2020 (reprezentant Polski w siatkówce. W latach 1996-2003 oraz w sezonie 2004/05 zawodnik Stali Nysa).

Przez noc droga do świtania

Przez wątpienie do poznania

 Przez błądzenie do mądrości

 Przez śmierć do nieśmiertelności.

Roman Zmorski

 

J. Ksi.

Poprawiony: niedziela, 01 listopada 2020 21:14
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack