Reklama

Niemożliwe nie istnieje

Niemożliwe nie istnieje

PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez katan tomasz   
piątek, 06 kwietnia 2012 20:21

Czasem Warto szukać natchnienia u innych. Posłuchać, porozmawiać. Ja tak zrobiłem - stąd ten tekst.

Wspomnienie o Koniu.

( Cały Artykuł pochodzi z portalu www.bieganie.pl , z którego częściowo został skopiowany, za zgodą Autora. Celem poniższego teksu jest promocja portalu bieganie.pl i przede wszystkim informacja o niezwykłym biegaczu)

"Caballo nie jest bohaterem. Nikim wielkim. Po prostu koniem o nieco innym kolorze tańczącym w spokojnym rytmie, chcącym pomóc aby niektórym żyło się inaczej. Jeśli miałbym być pamiętany za cokolwiek, chciałbym aby było to za to, że jestem/byłem autentyczny. Nic więcej. Run Free. "

 

 

Trudno jest napisać mowę pośmiertną o człowieku, którego się nie znało. Jednak on zasługuje na coś na jej kształt.

Zyskał rozpoznawalność, a nawet swego rodzaju sławę dzięki książce Chrissa McDougalla Born tu Run. To nie był żaden biegacz wyczynowy. Był to jednak człowiek oddany bieganiu w sposób idealny, bezinteresowny. Nie bieganiu dla osiągania jakichś wyników, dla pieniędzy czy z innych powodów. Bieganiu dla biegania. To było coś więcej niż bieganie, to był zachwyt bieganiem. Drugim powodem jego istnienia na ziemi w ostatnich latach było uwielbienie dla Indian Tarahumara. Jego podejście do życia idealnie obrazują fragmenty z nieoficjalnego przewodnika po stworzonym przez siebie biegu Cooper Canyon Ultra Marathon.Czym jest Copper Canyon Ultra Marathon (CCUM)?


To ważne pytanie...to ultramaraton stworzony aby celebrować bieganie i utrzymanie jego ciągłości, jako centralnego elementu kultury Raramuri.
Micah True, lub Caballo Blanco

Są dwa obrazy Caballo Blanco - jeden to ten książkowy, drugi prawdziwy. Ale co oznacza prawdziwy w odniesieniu do człowieka? Czy chodzi o jego imię i nazwisko jakie otrzymał przy urodzeniu, czy o to co robił, czy jak był odbierany przez ludzi?

W książce Chrisa McDougalla jest jakimś szalonym pustelnikiem, stroniącym od ludzi, pojawiającym się i znikającym, można mieć nawet wrażenie, że czasami coś bełkoczącym w jakiś mało zrozumiały sposób. To zresztą jakaś maniera McDougalla w opisywaniu ludzi w jakiś infantylny, egzaltowany sposób, nikt z nich nie jest opisany jako człowiek normalny, wszyscy są w jakimś stopniu niesamowici, wykręceni do granic możliwości, zazwyczaj skrajnie pozytywni (z jednym wyjątkiem, jest jeden diabeł: Bill Bowerman, założyciel Nike).

 

(...) film i więcej na stronie www.bieganie.pl

Na początku na pewno chodziło o samą radość z biegania, potem jednak stworzył coś na kształt filozofii, która legitymowała jego tam przebywanie. Chodziło o kultywowanie kultury biegania Indian Raramuri.

Obsesyjnie myślał o zorganizowaniu wyścigu, w którym do walki stanęli by najlepsi "biali" biegacze ultra i najlepsi biegacze Raramuri.

W 2003 roku amerykański dziennikarz Chris McDougall pojechał do Meksyku, gdzie natknął się na historie o niesamowitych indianach biegających w sandałach wielokilometrowe wyścigi. Ta historia wydała mu się tak interesująca, że przekonał Magazyn Runners World aby wysłał go tam ponownie w celu odnalezienia owych indian i przygotowania o nich materiału do publikacji. Dowiedział się, że człowiekiem, który na miejscu powie mu o nich najwięcej, który posiadł ich tajemnice jest niejaki Caballo Blanco.

Indianie w biegu w samodzielnie zrobionych sandałach

Caballo Blanco szukał jednocześnie jakiegoś rozgłosu dla planowanego przez siebie wyścigu więc ich interesy się zazębiały.

W 2006 roku udało się zorganizować w końcu bieg, w którym wystartował jeden z najbardziej utytułowanych amerykańskich biegaczy ultra - Scott Jurek razem z najlepszymi biegaczami z Tarahumara. W 2006 roku ze 6 minutową przewagą nad Scottem wygrał Tarahumariański Arnulfo. To właśnie wyścig i przygotowania do niego są kanwą opowieści Born tu Run Chrisa McDougalla, gdzie Caballo Blanco jest można powiedzieć głównym rozgrywającym. (w 2007 roku z 18 minutową przewagą nad Arnulfo wygrał pragnący rewanżu Scott).

Od tej pory Cooper Canyon Ultra Marathon stał się jednym z kierunków w jakim podążali ultramaratończycy z całego świata, będąc jednocześnie festiwalem osadzonym w lokalnej tradycji. (...)

(...) więcej na stronie www.bieganie.pl

27 marca Micah wyszedł na około 12 milowy bieg po Gila National Forrest w Nowym Meksyku. Nie wrócił. Zaalarmowani jego zniknięciem pojawili się biegacze z całego kraju chcąc pomóc w poszukiwaniach, między innymi Scott Jurek i Chris McDougall. Jego ciało zostało znalezione wieczorem 31 marca. Jak napisał Chriss McDougall na swoim profilu na Twiterze:

"Caballo miał jedyny pogrzeb jakiego by chciał. Jego przyjaciele biegali przez kilka dni w dzikich terenach aby oddać mu cześć."

Poprawiony: wtorek, 27 listopada 2012 19:17
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack