Reklama

Niemożliwe nie istnieje

Niemożliwe nie istnieje

PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Henryk Kowalski-N.   
wtorek, 12 lipca 2016 21:11

WAKACYJNE WŁÓCZĘGI

alt

   Miesiąc Czerwiec, stał się tradycyjnie moim miesiącem "włóczęgi"  po naszym pięknym kraju. Tym razem wybór padł na Bory Tucholskie, które postanowiłem odwiedzić po 40-tu latach! Lecz nie byłbym sobą jakbym nie spróbował rywalizacji sportowej, co też nie omieszkałem zrobić zapisując się na „Nocną Dychę Kopernikowską w Toruniu”, „Kamienną Piątkę w Bydgoszczy” Po prawie 8-mio godzinnej podróży dotarłem na  nocleg do Bydgoszczy, oczywiście nie obeszło się bez przykrych niespodzianek - tym razem jechałem prawie trzy  godziny w Łodzi na jedynce /biegu/  w korku w stronę A-1.

Bydgoszcz zobaczyłem po 20-tu latach nieobecności, zrobiła na mnie piorunujące wrażenie w sensie pozytywnym. Ta prawie 400-tu tysięczna metropolia jest bardzo wypiękniała! Nie bacząc na moje starty, wystartowałem w Nordic Walking zwiedzając miasto. Polecam przede wszystkim Starówkę, spacer bulwarami Brdy, Stadion Zawiszy, Tor Regatowy, Dzielnicę Fordon z przepięknym mostem na Wiśle i Muzea. Toruń w prawdzie przebiegłem nocą więc za dużo nie widziałem. Wygrywając bieg w Toruniu w dziadkach M-65, zrobiłem furorę będąc na podium naszym strojem (jak i ?.......... swą urodą!!!!, a co może nieprawda?).
   Rano biegłem 5-kę w Bydgoszczy specjalnie się nie wysilając ,gdyż było do kategorii M-40+. Po biegu spakowałem się wyruszając w stronę Tucholi ,gdzie "zakotwiczyłem" na tydzień. No i wpadłem w amok zwiedzenia robiąc około tysiąca kilometrów wzdłuż i wszerz  Borów Tucholskich. Tuchola jest stolicą Borów Tucholskich a patronką jej jest święta Małgorzata a moją małżonką - też Małgorzata, czyli wszystko było OK podwójnie chroniony!!!! /ma się szczęście/ Bory Tucholskie są drugim co do wielkości obszarem leśnym w Polsce po Białowieży. Tutaj znajdziemy ciszę, krystaliczne powietrze ,czyste jeziora, bogatą faunę i florę, zabytki przyrodnicze, akwedukty, grody średniowieczne, cmentarzyska gotów, kamienne kręgi, przepiękne trasy kajakowe, rowerowe, piesze. 
   Dla wierzących polecam kalwarię w miejscowości Wiele z początku XX wieku, dla piwoszy miejscowość Tleń gdzie jest miejscowy browar- piwo super! historykom gród średniowieczny w Raciążu, kręgi kamienne w miejscowości  Odry, ceniącym dobre i regionalne jedzenie polecam Zajazd Fojutowo, Pierogarnie na rynku w Tucholi gdzie należy spróbować piecuchy!?
............ różnego rodzaju pierogi pieczone. Miejscowości których nie można zobaczyć: Tuchola, Cekcyn, Fojutowo, Tleń, Charzykowy, Swornegacie, Drzewicz, Chojnice, Czersk i wiele innych, najlepiej zwiedzanie zacząć od wizyty w w informacji turystycznej. Wyjechałem z Borów Tucholskich z pragnieniem jak najszybszego tu powrotu!

Henryk Kowalski-Neukirch

(Zdjęcie z archiwum klubowego)

Poprawiony: wtorek, 12 lipca 2016 21:12
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack